• Sebze, meyve, yeşillik, et, balık, tavuk ve deniz ürünleri gibi gıdaların ozonlu su ile dezenfeksiyonu ve tarım ilacı kalıntılarından arındırılması
  • Yemekhane bölümünün kötü kokulardan arındırılması ve havasının tazelenmesi.

Uygulama:
Sebze, Yeşillik, Meyve, Et, Balık, Tavuk, Deniz Ürünleri Yıkama ve Dezenfeksiyon :
Yıkama evyesi üzerine monte edilen ve elektrikle çalışan ozon su dezenfektörü ile hiçbir sarf gideri olmadan ve kimyasal kalıntı bırakmadan bakteri, virüs,mantar ve pestisit(tarım ilacı) kalıntıları yok edilir.
Klor bazlı herhangi bir kimyasal veya sirke kullanımına gerek kalmadan tam dezenfeksiyon sağlanmış olur.
Ozonlama yöntemiyle yıkanan gıdalar durulama gerektirmediği için su tasarrufu da sağlanmış olur.
Özellikle yoğun gıda yıkaması yapan yemek firmaları, ozonlama yöntemi sayesinde dezenfektan kimyasalı sarfiyatından kurtulur.
Ozonla yıkanmış sebze,meyve ve yeşilliklerin canlılığı,görünüm kalitesi ve kullanım ömrü artar.
Hizmet verilen kurumlara doğal ve çevreci ozonlama yöntemiyle dezenfekte edilmiş gıdaları sunmanın avantajı elde edilir.
Hava/Ortam Dezenfeksiyonu ve Kötü Koku Giderimi:
Üretim yapılan mutfaklara monte edilen ve elektrikle çalışan ozon hava dezenfektörü ile hiçbir sarf gideri olmadan ve kimyasal kalıntı bırakmadan havadaki patojenler(bakteri,virüs,vb..) yok edilebilir.
Rutubet,küf, lağım, çöplük, yemek, balık, soğan, sarımsak gibi kötü kokular, kimyasal bazlı parfümler gibi baskılayarak değil parçalayarak yok edilir.
Ozon yöntemiyle mutfak bölümünden yemekhane bölümüne ağır yemek kokularının geçişi engellenir.
Ortamda bulunan gıda ve eşyalar üzerindeki bakteri, virüs, küf ve mantar oluşumlarını engelleyerek hijyenik ortamlar yaratılır.