• Sebze, meyve, yeşillik, et, balık, tavuk ve deniz ürünleri gibi gıdaların ozonlu su ile dezenfeksiyonu ve tarım ilacı kalıntılarından arındırılması.
  • Ortamın hava dezenfeksiyonu ile yağ, yemek, sigara gibi istenmeyen kokulardan arındırılması ve hava kalitesinin arttırılması.

Uygulama:

Sebze, Yeşillik, Meyve, Et, Balık, Tavuk, Deniz Ürünleri Yıkama ve Dezenfeksiyon :
Yıkama evyesi üzerine monte edilen ve elektrikle çalışan ozon su dezenfektörü ile hiçbir sarf gideri olmadan ve kimyasal kalıntı bırakmadan bakteri, virüs,mantar ve pestisit(tarım ilacı) kalıntıları yok edilir.
Klor bazlı herhangi bir kimyasal veya sirke kullanımına gerek kalmadan tam dezenfeksiyon sağlanmış olur.
Ozonlama yöntemiyle yıkanan gıdalar durulama gerektirmediği için su tasarrufu da sağlanmış olur.
Ozonla yıkanmış sebze,meyve ve yeşilliklerin canlılığı,görünüm kalitesi ve kullanım ömrü artar.
Müşterilere ve çalışanlara doğal ve çevreci ozonlama yöntemiyle dezenfekte edilmiş gıdaları sunmanın avantajı elde edilir.

Hava/Ortam Dezenfeksiyonu ve Kötü Koku Giderimi:
Mutfak, restoran bölümü,tuvalet gibi alanlara monte edilen ve elektrikle çalışan ozon hava dezenfektörü ile hiçbir sarf gideri olmadan ve kimyasal kalıntı bırakmadan havadaki patojenler(bakteri,virüs,vb..) yok edilebilir.
Sigara, alkol, rutubet, boya, küf, benzin, ter, hayvan, is, lağım, çöplük, leş,yemek, balık, soğan, sarımsak gibi kötü kokular, kimyasal bazlı parfümler gibi baskılayarak değil parçalayarak yok edilir.
Ozon yöntemiyle mutfak bölümünden restoran bölümüne ağır yemek kokularının geçişi engellenir.
Ortamda bulunan gıda ve eşyalar üzerindeki bakteri, virüs, küf ve mantar oluşumlarını engelleyerek hijyenik ortamlar yaratılır.