Suda kimyasal kalıntı, koku ve tat bırakmaz. Suyun pH dengesini etkilemez. Sudaki kötü koku ve tatları yok eder,berraklaştırır. Doğal dezenfeksiyon etkisi ile suyu insan sağlığına zararlı mikroorganizmalardan arındırır.

Su aracılığıyla yayılan hastalıkların bulaşımını engeller. Genelde üretimde kullanılan sular klorin ile dezenfekte edilmekte , ancak, klorinin organik bileşenleri tam parçalamadığı ve kalıntı bıraktığı saptanmıştır.

Ozonun ise işletmede kullanılan suların içerdiği klor kalıntılarını, pestisit ve bazı toksik organik bileşenleri parçaladığı ve hiçbir toksik bileşen oluşturmadığı görülmektedir.İşletme sularının dezenfeksiyonunda, suyun kaynağına bağlı olarak 0.5-5 ppm seviyesinde ozon ile 5 dakika muamelenin yeterli olduğu aktarılmaktadır. Ozonun içme sularındaki manganez, demir ve sülfürü giderdiği, koku ve tadı düzelttiği belirtilmektedir.

Atık suların kansere, fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklara neden olmasının yanında balık ölümlerine, su ve çevre kirliliğine de neden olduğu kanıtlanmıştır.
Genelde üretimde kullanılan sular klorin ile dezenfekte edilmekte , ancak, klorinin organik bileşenleri tam parçalamadığı ve kalıntı bıraktığı saptanmıştır.

Ozonun ise işletmede kullanılan suların içerdiği klor kalıntılarını, pestisit ve bazı toksik organik bileşenleri parçaladığı ve hiçbir toksik bileşen oluşturmadığı görülmektedir. İşletme sularının dezenfeksiyonunda, suyun kaynağına bağlı olarak 0.5-5 ppm seviyesinde ozon ile 5 dakika muamelenin yeterli olduğu aktarılmaktadır. Ozonun içme sularındaki manganez, demir ve sülfürü giderdiği, koku ve tadı düzelttiği belirtilmektedir.