Ozonlu su, mikrobiyal yükü azaltması nedeniyle sebze ve meyvelerin kullanım ve raf ömrünü uzatmak amacı ile başarı ile kullanılmaktadır.

Ozonlanmış suyla yıkanan gıdalar tazelik ve canlılık kazanır, mikroorganizmaların yok edilmesi ve oluşumlarının engellenmesi ile raf ömürleri uzar.
Buzdolabı ve soğuk hava depolarında bile etkili olan mikroorganizmaları yok ederek ve oluşumlarını önleyerek, gıdaların deoplanma ömrünü uzatır.

Gıda sanayisinde içme suları, , meyve ve sebze işleme tesisleri, balık üretim ve işleme tesisleri, kuru gıdalar, piliç dezenfeksiyonu ile işletme sularının yeniden kullanımı gibi çeşitli alanlarda ozon uygulamaları yapılmaktadır.

Meyve ve sebzelerin soğukta depolanması sırasında, çok düşük konsantrasyonlarda ozon uygulaması, mikroorganizma inhibisyonunda oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Gıdaların yüzeyindeki mikroorganizma sayısını azaltmak ve böceklere karşı korumak için güçlü bir sanitizer ve fumigasyon ajanı olan ozon, depolama veya gıdanın nakli sırasında gaz olarak uygulanmaktadır.

OZONGIDA